Obsah

Adopce na dálku – naše adoptovaná M. Kothai Mani

Typ: ostatní
1„Jménem své rodiny Vám srdečně děkuji za to, že jste si vybrali právě mě jako svou adoptivní dceru a zabezpečili mně vzdělání.

 Modlím se za Vás pro Vaši laskavou pomoc. Chci se stát lékařkou.“

Tato slova stála v prvním dopise, který nám poslala v r. 2009  M. Kothai Mani, desetiletá holčička z Indie, která toužila po vzdělání a kterou si žáci naší školy vybrali k adopci.

Od té doby si s ní  vyměnili více než třicet dopisů. Každý rok jsme posílali a dostávali pozdrav k Velikonocům a Vánocům a dozvídali jsme se, jak se jí daří ve škole, v rodině, a také jsme prostřednictvím dopisování poznávali různé zajímavosti z její rodné země. Dopisy nám psala ručně ve svém rodném jazyce, v tamilštině, často doplněné obrázkem a následně pak přeložené do angličtiny. Naši žáci je pak v hodinách angličtiny překládali do češtiny a opačně. V r. 2011 se nám Kothai Mani v jednom z dopisů svěřila, že má v plánu stát se učitelkou. Postupem času své plány ještě několikrát změnila, což je ostatně u dozrávajících dětí přirozené.

Před Vánocemi loňského roku nám M. Kothai Mani napsala:

„Právě jsem dokončila studia.

Naše univerzita pozvala mnoho firem, které nabízely možnost zaměstnání a umožnily vstupní pohovory novým zájemcům. Přihlásila jsem se k dvěma pohovorům.

Nakonec jsem si zvolila SCM Oděvy, protože je to firma se sídlem v našem městě. Z domu do práce to mám pouze dva kilometry. Do zaměstnání jsem nastoupila v červenci. Pracuji jako kontrolor kvality. V první měsíční výplatě jsem dostala 15000 rupií (4400 Kč). Se svým platem jsem moc spokojená. Za tři měsíce budu stálým zaměstnancem této společnosti. Pomáhám finančně celé rodině.

Vaše škola mě ve studiu podporovala od mého dětství, bylo to celkem 13 let. Svoji školu a univerzitu jsem dokončila díky této podpoře.

Za mě i za celou naši rodinu Vám tímto ještě jednou mockrát děkuji.“

 

Zároveň s dopisem od M. Kothai Mani jsme dostali dopis z Arcidiecézní charity Praha:

„Darujete-li člověku vzdělání, dáváte mu šanci na lepší budoucnost. Chtěli bychom Vám z celého srdce pogratulovat k úspěchu, jehož Kothai Mani dosáhla díky Vaší pomoci a podpoře. Její úspěch je i Vaším úspěchem. Byl by důvodem k oslavám v našich zeměpisných šířkách, natož v zemích, kde negramotnost není výjimkou. Jen díky Vaší podpoře dostala šanci postavit svůj život na pevných základech.“

Arcidiecézní charita Praha již od r. 1993 realizuje v rozvojových zemích projekt Adopce na dálku, jehož cílem je prostřednictvím dárců z České republiky zlepšovat situaci nejchudších dětí zvyšováním jejich vzdělání, kvalifikace a schopnosti postarat se o sebe přímo v jejich přirozeném kulturním prostředí.

 

Naše škola se tohoto projektu účastnila od r. 2009 – 2021. Zaplacením minimální roční částky 4900 Kč jsme pomáhali sponzorovat adoptovanou Kothai Mani vždy  na jeden rok.

Na to, abychom tuto částku každoročně vybrali, bylo potřeba pořádat různé soutěže a kulturní akce, při nichž žáci rozvíjeli své sociální dovednosti a cítění. Celkový úspěch závisel na spolupráci všech, rodičů, učitelů a žáků, bez nichž by nebylo možné tento projekt realizovat.

Byli jste to Vy,  kteří jste jakoby po kapkách svých darů dávali vzniknout mohutné řece dobrého díla, protože i nepatrná pomoc a dar z Vaší strany měly veliký význam. 

 

Všem za laskavou pomoc a spolupráci mnohokrát děkujeme a M. Kothai Mani přejeme hodně štěstí a úspěchů v další etapě jejího života.

 

Mgr. Věra Vančuříková

 

Fotogalerie

 

 


Vytvořeno: 8. 1. 2022
Poslední aktualizace: 9. 1. 2022 15:06
Autor: Marie Fojtíková